1. Categories : Prezentacje / Not for sale > Aukcje internetowe GDA > Monety polskie 1587-1668
 
Auction
Views: 1044 

AH-0144 - ZYGMUNT III WAZA ( 1587 - 1632 ) - TROJAK KORONNY 1596 - DWIE DATY (number gda000007903)

Trojak koronny - 1596. Data podwójnie - na awersie i rewersie. Popiersie króla w prawo, wokoło napis: .SIG.III.D:G.REX.PO.M.D.L.96 / U góry oznaczenie nominału III, niżej Orzeł, Snopek Wazów i Pogoń, napis w trzech wierszach: GROS ARG / .TRIP REG / POLONIE u dołu herb Lewart na tarczy oraz znak menniczy "róża" na tarczy. Po bokach herbu Lewart literki I - F, a po bokach tarczy z różą literki [H - R]. Niżej znak menniczy "gałązka z jagódkami" rozdziela skróconą datę: 9 - 6. Mennica: Wschowa ( najbardziej prawdopodobna ). Kopicki 1031 R5 , Kurpiewski 908 R5 , Tyszkiewicz od 20 do 30 marek. Walewski XXIX R6. Stan: 3-. Egzemplarz prawie bez wytarć, jednak z wyraźnym niedobiciem. Zdrowa powierzchnia, ładna ciemna patyna podkreślająca rysunek.

  Price  
  Time left   Good'Til Cancelled
Add to Watch list
  Seller   archiwum_wg
      See other items
Ask a question
Send e-mail to the seller without signing in
g_d_a@interia.pl
  Auction type   Not for sale
  Available  
Not for sale

Only for presentation.
Not for sale.

Internetowe aukcje GDA

informacje o tym archiwum


www.gedea.pl

AH-0144

1300,-

*(1300,-)



Powiększenie - Click picture to enlarge


Srebro ( Ag )
Średnica: 20 mm
Waga: 2,31 g




NOWOŻYTNE MONETY POLSKIE
ZYGMUNT III WAZA ( 1587 - 1632 )

Trojak koronny - 1596

Data podwójnie - na awersie i rewersie

Awers:
Popiersie króla w prawo, wokoło napis:
.SIG.III.D:G.REX.PO.M.D.L.96

Rewers:
U góry oznaczenie nominału III, niżej Orzeł,
Snopek Wazów i Pogoń, napis w trzech wierszach:
GROS ARG / .TRIP REG / POLONIE
u dołu herb Lewart na tarczy oraz znak menniczy "róża"
na tarczy. Po bokach herbu Lewart literki I - F, a po
bokach tarczy z różą literki [H - R]. Niżej znak menniczy
"gałązka z jagódkami" rozdziela skróconą datę: 9 - 6

Mennica:
Wschowa ( najbardziej prawdopodobna )

Literatura:
Kopicki 1031 R5 , Kurpiewski 908 R5 ,
Tyszkiewicz od 20 do 30 marek
Walewski XXIX R6

Stan: 3-
Egzemplarz prawie bez wytarć, jednak z wyraźnym niedobiciem. Zdrowa powierzchnia, ładna ciemna patyna podkreślająca rysunek.


Bardzo rzadki typ trojaka będący jedną z wersji przejściowych między trojakami z datą na awersie, i jedną tarczą u dołu rewersu, a trojakami bez daty na awersie i z dwiema tarczami u dołu rewersu oraz skróconą datą na rewersie. Do typów przejściowych, które w niektórych wypadkach mogą być po prostu hybrydami, należą średniorzadkie trojaki z datą na awersie i dwiema tarczami na rewersie, lecz bez daty na rewersie (Walewski XXVII R2 oraz XXVIIIa-b R2), rzadki trojak bez daty (Walewski XXVIIIc R4) oraz najrzadszy typ przejściowy, do którego należy oferowany trojak (Walewski XXIX z bardzo wysoką jak na tego autora oceną rzadkości R6). Prawdopodobnie wszystkie egzemplarze tego typu pochodzą z jednej pary stempli. Na rysunku w katalogu Walewskiego występują charakterystyczne cechy powtarzające się na oferowanej monecie - przede wszystkim wyraz GROS ze stopniowo obniżającymi się literami oraz Pogoń obrócona o 90 stopni. Rysunki z innych publikacji (Kamiński i Kurpiewski) zostały skopiowane z opracowania Walewskiego. Trojak ten pochodzi z którejś z trzech mennic wielkopolskich pozostających pod wspólnym zarządem, a więc ze Wschowy, Poznania lub Bydgoszczy. Najbardziej prawdopodobna ze względu na styl rysunku wydaje się Wschowa, chociaż Walewski przydziela ten typ Bydgoszczy, a Kopicki Poznaniowi.

RRR